Jak pelichá budníček?

Žádné komentáře u textu s názvem Jak pelichá budníček?
Zajímavý úkaz v naší zahradě nabídl možnost nahlédnout do pelichání adultního budníčka menšího. Když jsem jej 21. září chytil, vypadal takto:
Je otázkou, proč se jeho výměna peří protáhla do tohoto termínu s očekávaným ukončením procesu po půli října; je otázkou, kde se v zahradě vzal, když v nejbližším okolí nehnízdí.
Zahradu vybral zřejmě kvůli kvetoucímu břečťanu, který je dlouhodobě zaplavován hmyzem všech velikostí a navíc skýtá spolehlivý úkryt špatně létajícímu pěvci.
Momentka z pelichání odkrývá zejména fakt, že budníček menší (stejně jako řada jiných) mění letky v delších odstupech oproti slavíku obecnému a v tom se zdá být zásadní rozdíl, činící slavičí pelichání tak rychlým. Zde vidíte měněnou řadu ručních letek, která nemá nápadné „schody“.
Zajímavý je i rýdovák, kde jedno z per zůstalo dosud původní. Důvodem může být taktické zachování alespoň nouzového kormidla pro vynucený únik.
Budníček je samičkou s již ukládajícími se tukovými zásobami.
Budníček byl okroužkován a díky tomu se domníváme, že je to tentýž pták, pelichající (a ozývající se) v okolí. Nezdržuje se již dlouhodobě pouze v břečťanu (přestože nabídka stále trvá), vidět je též za sousedními ploty. I zde je patrný rozdíl od pelichajícího slavíka, který (podle mých zjištění) setrvává striktně na předem pečlivě vybraném místě.
S budníčkem bude proveden pokus, kdy se jej pokusíme ještě chytit a zkontrolovat. Jen odchyt může ukázat, zda odhad ukončení procesu je správný či nikoliv.
Velmi zajímavým momentem je i zjištěný nezájem o přehrávku druhového zpěvu. Dále však, jako u slavíků, na projev vábení či varování pták reagoval krátkou odpovědí. Za hlasem však stejně jako slavíci, nešel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *