První slavík je z Bud!

Žádné komentáře u textu s názvem První slavík je z Bud!
Střemchy zešílely! Za chvilku snad budou kvést! Trnky a slivoně jsou v plné síle, byl čas znovu vyzkoušet pár lokalit. Jel jsem ke Koprníku za Agro. Jedna, dvě, tři, čtyři – ani pátá slavičí houština nic nedala. Ve vzduchu to ale bylo! Zastavuji na Budách, jdu loučkou ke stodole na pobřeží rybníka Pátek. V šotu, který pouštím je situace, kdy se dva slavíci přezpívávají, není to asi pro tento čas právě nejlepší. Zdálo se mi ale po kratičké přehrávce, jako by se cosi k textu ještě přidalo. Típnul jsem to rychle a užíval si podezření. Ani jsem tak dlouho čekat nemusel, „dal to“ ze střemchy za chviličku! Na síť tam je „lajna“ řadu let a tak jsem ji tam do toho povětří vypnul rychle. „Šel“ překvapivě přímo na hlas, ale pod linkou. Tak jsem mu to položil dolů a než jsem poodešel, byl už o kus dál v kapse, ani jsem ho neviděl. Hliník nepřítomen! To je docela překvapení a už se začínám bát! Tuk č. 5-6 a slavík bez kroužku?!
Zažil jsem kdysi „prvního“ slavíka v Bousově u rybníka. Už jsem to tady někde psal. Začalo mrholit a přišel večer. Vůbec jsem ho z vrby do sítě nedostal. A ráno byl pryč! Vyslovím to tedy: Mohou být ti první průtažní? Toť otázka! Na Horce to nebylo jinak. Kdy táhnou zjara dvouletí, to už vím. Ale i tohle může být zajímavé. Jen kdyby byl čas, za těmi prvními chodit. Ti první jsou „hodně drahá sranda!“ A navíc máme v kovárně fofr.
A teď k tomu tukovému skóre: Využíval jsem tabulku pro CES a aplikuji stupnici i na slavíky. U bodu 4-5 je ale problém. Slavíci to mají na jaře, když tuk „spalováním“ ubývá tak, že tuk je sice nápadně nad polovinou pokryvu břicha, ale nikam nad tělo už nevystupuje. Furkula je podle schématu „v pohodě“.
Dám pár momentek, asi bez komentáře.
Bylo to nádherné chytání. Už jsem dojel jenom na Horku, tam zatím ten časný z loňska není. To mne zajímá.
Energetici tam mají navíc svítivě osprejované křoví, jestli do toho vlezou v hnízdní době, budu protestovat. Myslím, že času mají přes zimu víc než dost. Nechápu, proč se člověk musí pořád s někým dohadovat; nebylo by lepší chodit sklopkařit s klapkami na očích? Nebylo, to bych za chvilku neměl kam a za kým chodit. Když už mne příroda vzala do učení, musím ty lekce nějak uhradit. Letos jsou „po smrti“ zatím čtyři slavičí plácky, jeden po holoseči už ale zase zmlazuje a to bude slavíkům za rok už vyhovovat. Ať samozřejmě podle svých plánů zmlazují, ale ať to dělají, jak je třeba!
Hlásí se zájemci na Vítání ptačího zpěvu i docela z daleka. To je taky síla! Tuhle akci bez honoráře ještě zvládneme – tedy spíš ještě zadotujeme, ale stojí to za to. Vždyť lidi tam taky chodí zadarmo a nikdo jim nic neplatí. I proto jsem už ale nepřistoupil na podzimní akce, ikdyž lidi se dotazují. Už bych asi zkrachoval a Tom se mnou! Musí se to někde zastavit.
Zástih prvního (v republice třetího) slavíka jsem hned poslal do novin na web. Bude tam zítra a MBnoviny jsou asi jediné, které takovouhle zprávu lidem přinesou. Teď už začnou slavíci přibývat i na webu ČSO, jsem o tom přesvědčen, začnou totiž samovolně zpívat (bez provokací). Dřív byla i tato příletová data ošizena právě skutečností, že nikdo ty nejčasnější nezahlédl a nezaslechl. Ono se jim první tři dny většinou moc nechce. Ten dnešní ale malounko „po nabuzení“ sám od sebe začal. První ruční letka (-1mm), pěkně to letos začíná! Ale ostatní brka v pohodě. Zpěv podivně „tvrdý“, ale to je tím, že jsem vypadl z formy a mistr asi taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *