Téma velmi moderní, které šlápoty času vychystaly pro konec března.
Jak na spící kroužky? Detektorem.

Výsledek ještě není, věc je čerstvá pár hodin. Ale bude to cenné. Kroužkovací stanice v tu dobu byla mladá a zatímco námi první tak získaný kroužek před rokem typu „T“ našel kroužkovatele Vaška Votýpku v Praze fungujícího, tady se tak asi nestane.
Detektor nevlastním, ale zajímá mne toto nakládání s časem. A píšu-li o moderní věci, pak to tak skutečně je a hledači přispívají daty do stanice pěkně. Ano, jejich hlášení není časově ukotveno, lepší ovšem než nic. Co z tohoto regionálního výkopu vyleze, jsem zvědav, vždyť kroužek (patentní) má za nápisem muzea za pomlčkou: Bohemia. Znovu bych okolnosti viděl na dravcem zavlečenou kořist do lesa a tipuji výrem uloveného racka. Třeba z rybníku Žabakor, který však není nejblíž.
Chodím číst na web hledačů pokladů. Chodím hlavně pro zajímavé diskuse k nálezům. Člověk se hodně dozví. Je mezi přezdívkami dost odborníků, kteří se vyjadřují anonymně k nálezům, je to zajímavé. Pak běží téma hlavní s událostmi v archeologii. Často se na platformě kroužky (krom chovatelských) objevují a nacházejí tak cestu do stanice, která je v mezích možného probouzí. Tak bude i s touto do tenka otřelou značkou velikosti „C“, zpod listí. Číslice jsou ještě doklepávány ručně, inu „stará vykopávka“.
Mimochodem, kdo nabíráte kroužkovací svět, víte, že nejcennější slavičí kroužek z modráčka byl probuzen ze dna vypuštěného rybníka způsobem stejným. Je neuvěřitelné, co přístroje dovedou poslat do sluchátek. Mnoho hledačů spolupracuje s archeology případně s policií, všichni ovšem ne. Nás ale dnešním vstupem zajímá kroužek českého muzea z časů, kdy leckterý čtenář na nohou ještě nestál. Možná ani já.