Zvědavost na kolečkách

Žádné komentáře u textu s názvem Zvědavost na kolečkách

Posledním místem je hnízdiště číslo padesát čtyři.. Je patnáctého, půlka měsíce. Ve vzduchu jsou návraty cítit, ale tak jsem to měl už chvilku po Silvestru. Pěkně se tím opíjím, že – už zítra. Zítra už tady musí být! Pak člověk zjistí, že má u dopravního prostředku „vítr v nádrži“, je dvacátého, a nic.

Směřování k setkání se pozná také podle okolních signálů. Podle opeřenců jiných. Z pěnic jsou první černohlávci, vlaštovky nad vodou už patří do obrazu letošního jara stabilně, čápi na komíně dávno dva, orlovci už k severu proletěli – dočkáme se.

Kdybych prvního z nich už měl na papíře, nebylo by se na co těšit. To je jako z dětství, když si sladkou tyč z poutě schováváte „na potom“. Nad slunce je přitom jasné, že chutná nakonec o mnoho víc. V březenském parku ale o nějaké schovávání na potom nejde. Tam je hnízdiště vzadu u silnice, kde se posledně zdálo, že krátce zazpíval. Jde o místa prokroužkovaná, ptáci mne znají. Šel jsem tam tedy po dvou dnech a zas bych si vyčinil. Neumím se ani po čtyřiceti sezónách na ony „pralinky“ setkávání připravit. Zase „něco“ přeletělo v odezvě cestu, rezavé jak liška – a hlavně – o mnoho menší než drozd. Ten by snad jediný mohl být záměnou. A ani nedovede být pořádně rezavý! Slavíci jsou v peří od loňského léta pořádně „rozsvícení“. Vyšisovalo v Africe rovníkovým žárem, sem jej letí ukázat. Byl to slavík, vím to na slabších sto procent, ale nezapíšu to. Počkám na návštěvu další a pak mu to spočítám a případně dopíšu. Z toho třináctého.

Jinde všude bylo poctivé ticho, napětí by se dalo krájet. Přijde mi, že krajina už vidí pár kilometrů odtud na jih a má je zaměřené. Ony totiž trnky (v Čechách opravdu trnky, ne švestky) teprve pokvetou. Poupata pnou slupky, dnes nebo zítra usilí na ně praskne. To už ale slavíci opravdu budou. I tam, kde se na mě zvědavě přišli po větvích podívat všichni místní ptáci, co se to u cesty v notách zbláznilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *