Ví se to dávno, ještě když jsme začínali kdysi s kolegou, upozorňoval mne na jarní průtah ptáků pod Chlumínem. Chodil sem i pan doktor Hořice v časech dávných, koridor jsem uvedl sám v knize o Kněžmostu.
Ještě po poledni jsem mladým ochráncům přírody v Dolním Bousově pod střechou tamní knihovny a galerie Na faře říkal, že v přírodě třeba předvídat. Číst, poznávat, radovat se, srdíčka posílat po cestách domovinou ale hlavně opravdu vytušovat.
Pak se vracím domů spodní silnicí u Lítkovic, Chlumínu poblíž.
Pole jsou mrazivá, ale v kalendáři první březen k znalému pozvedá prst. Přijíždím do úpadu mezi rybníky Brodek a Nový. Tady je ten koridor! Tady se dějí věci už po staletí.
Brodek je na blátě, vymrzlý, jen houfek nepřizpůsobivých prokřížených kachen stojí v lovišti.
Slyším hlasy a rychle se zakláním – skřivani! Nezklamali, jsem dojatý. Třiapadesát srdnatých pěvců postupuje žlabem nad močály ke Koprníku. Že jsem si na ně nevsadil! Nejsem v nejlepším zdraví, ale tato injekce tedy zabrala. Dívám se za nimi v radosti. Letí, ale nespěchají. Budou muset zastavit cestu, za Bezdězem se chystá soumrak. Často ptačí cestovatelé zastavují právě v pásmu ostřic, které je rozlehlé a členité. Ta stará cesta platí pořád!
Tenhle řád já ctím. Uvěřitelný, srozumitelný, provokující. Že jsem si nevsadil!
Z rákosí slyším první hlasy strnadů rákosních, to jsou podobní odvahové. Jaro vážení, jaro se chystá a kdo jej pro mráz nevidí, nezatančí si.
Měl bych se omluvit čtenářům na Bakovsku za provokace, že zimy už nebudou. Mráz přišel a jen mi dokázal, jak naivním bych byl, kdybych slavil „patent na rozum“.
Ne. Nikdy nebudu moudřejším než Příroda sama.
Díky za povzbudivou zprávu. To mě dostalo hned po ránu.
Děkuji za návštěvy, vážím si toho.
Hezky napsané,Budu se tam muset jet podívat ,třeba se potkáme.
Ano, budu se tam pohybovat už brzy kvůli modráčkům. Tak třeba ano.