Slavičí „stařík“

Žádné komentáře u textu s názvem Slavičí „stařík“
Kroužkováním lze samozřejmě zjistit i věk opeřenců a to formou kontrolních odchytů. Nejpřesnější výsledky se pak dají pořídit kroužkováním mláďat. Dokážeme-li stanovit přibližný věk také u dospělých chytaných jedinců, výsledků tím získáme víc.
U slavíků lze odlišit jednak mláďata v kropenatém šatu, tohoroční jednoleté ptáky a také dvouleté jedince. Starší slavíky s jistotou určit nelze. V takovém případě je pro výpočet nutno držet se nejnižšího možného zjistitelného věku, jako v případě dnešní kontroly slavíka od Býčiny na Kněžmostsku.
Chycený sameček byl označen jako hnízdící v místě již 14. května 2005 a určen jako starší dvou let. Byly mu tedy nejméně tři roky, mohl však být klidně i starší. Kontrolován tam byl i 23. června 2006, kdy již začínal pelichat před odletem na jih. A chycen byl také dnes (6. května 2010) na stejném místě, jako zpívající.
Co tento výsledek vypovídá?
Slavíkovi je nejméně osm let, pětkrát se jeho kroužek s nápisem N.Museum Praha podíval do Afriky a minimálně šestkrát se s největší pravděpodobností vyskytoval na stejném místě.
V konkurenci dvou daleko mladších samečků to tam ale dnes vůbec nemá jednoduché. Zatímco oni (podle pohlavní aktivity) partnerky nepochybně mají, on zřejmě ne. Je starý, zjevně vetchý a s konkurenty už jen sotva udrží krok.
Kolik chvil mu život ještě vyměří? Zvládne v čase školních prázdnin odletět a z jara se ještě vrátit na těch pár měsíců domů?
Věkem jej možno přirovnat k psu, s málem dvojnásobným počtem roků! Psi ale mají jistou snídani i večeři, péči psího doktora a nemusí se trmácet nikam do Afriky!
Jsem rád, že místo v pobřeží rybníku Střípek dosud přežívá. Jsem rád, že jsem slavíka dnes potkal, abych jej zvážil, proměřil, pohladil po hřbetě – tak jako tehdy a pustil – jako už dvakrát předtím. Zapsal si cenný výsledek a doma pak večer znovu dal průchod hezkému vzpomínání. Vždyť takovýchto slavíků v archívu zase tolik nemám!
Jsem rád, že mne vichřice, v sousedním Hradišti ničící střechy, neodradila, že jsem onu „hodinku“ v podvečer využil k návštěvě prastarého hnízdiště Kněžmostska a chytil všechny tři tamní zpěváky. Jsem prostě rád!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php