Zamyšlení nad slavíkem z noci

Žádné komentáře u textu s názvem Zamyšlení nad slavíkem z noci

Byl dnešního rána poslední, a nenarodil se letos.

Je stejně zvláštní žít úkol, jak jej žiju tady. Slavíci, do toho posledního, jsou pro mne osobnosti. Jejich svět je zvláštní, každou chvíli jsou v pohybu. Teď jeden takový zrovna absolvují. Jasně, že vedle na kanále rákosníci taky někam letí, ale ty nechám pro jiné, je jsem nepřihlásil.

Hodí se velmi ovšem, že ráno kroužkuji druhy různé. Krásně se ukáže, jak slavík nad nimi vyniká. Ten, dnes chycený adult, byl velmi úhledný. Protože už trochu znám jejich život, dovedu si za těch okamžiků vybavit zhruba, jak „to“ měl, když odlétal k jihu. A proto při setkání/determinaci jdu po indiciích cíleně. Hledám v peří i pod kůží, kde je vidět. Každý krok může něco říct, něco napovědět. I z jejich chování, to ovšem spíše, když držím vartu u sítí. Za těch chvil člověk se rovněž naučí dost. Spíš hodně. Jak tady říkám – jsou jiní.

Už jsem to avizoval, připravit se musím na pokles. Tolik už za pár dnů lítat nebudou. To platí a je zajímavé, že meziročně se neliší. Na oplátku ale zas bude posilovat „rákosí“. Síť přes něj natažená. Tam už teď se to „barví“, jdou třtinou druhy jinak k ní nepatřičné. Tak to o tazích je. A sítě si v tom nevybírají, berou do kapes vše. Teď mají zájemci chodit se vzdělávat. Teď mají přicházet řešit. S pomocnou knihou v ruce, s obsluhou pro ně přátelskou. Ne nějakým troubou.

Slavík obecný – starší, co číslo z rána měl poslední, prolétá dolů k Africe. Na co jsme krátcí – nikdy asi nezvíme, jak to mají s trasou. Zda umí cestu pro ně úspěšnou zopakovat včetně zastávek. Kusé informace dost plavou. Třeba je zajímavé, že se nedaří za roky kroužkování potvrdit retrapem ptáka pod Pradědem v kříži sjezdovek. Žádné Col de Bretolet to asi nebude se svojí výškou sníženiny, proudy opeřenců přeletují kopce kdekoli. Situací mění dle mého stavy meteorologické, kdy je těžší let ohlídat. A také u druhů v cestě pospolitých, jako jsou třeba sýkory. Tam věřím, že i naše hraniční hory mohou tah zúžit a soustředit do prohlubně, třeba i s odlišným místním klimatem. V nížině, kam spadá i Slavičí háj, je to pro chytání úplně jedno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php