Hliníkový kroužek s ražbou stanice a identifikačním kódem ptákům nijak zásadně nepřekáží. U slavíků mám na 300 důkazů, kdy se s ním pták vrátil z Afriky. Některé kontroly jsou i po letech a běhák byl vždy v naprostém pořádku, na druhou stranu, nebýt kroužků, mnohé by zůstalo utajeno.
Se slavíky jsem se setkal prvně v roce 1980, od roku 1983 mám povolení tyto zkoumat i za pomoci kroužkování, stal jsem se specialistou. Stovky hodin vyprávění o druhu v médiích, několik zachráněných hnízdišť v oblasti, ale především cenné poznatky, využitelné právě i k ochraně druhu, jsou vysvědčením z této záliby. Po letech scházení se s objektem zájmu si dokonce myslím, že slavíkům v jejich životě výrazněji nepřekážím. Skutečnost, že nejde jen o nějaké to „chytání pro radost“ si můžeme dokázat právě třeba na prvním letošním výsledku kroužkování. Pojďme se tedy podívat, co kontrolní odchyt bousovského slavíka pro výzkum znamená, co lze z něho vyčíst:
Slavík obecný (Luscinia megarhynchos), označený kroužkem N.Museum Praha N 557295 jako dvouletý samec (pelichající) dne 28.6.2009 v místě pravděpodobného hnízdění, byl kontrolován následujícího jara 20.4. na stejném místě.
Prvním zjištěním je fakt, že se slavík vrátil po roce do stejného místa. Takových důkazů je mnoho a výsledek nepřekvapuje. Proběhla i porovnání biometrických údajů, to však nechme na jinou diskusi. Zajímavé je zejména to, že v čase kroužkování šlo o dvouletého jedince, který se mohl – a nemusel narodit v roce 2008 tamtéž. Velmi pravděpodobně tam však prožil (ať už v hnízdění či nikoliv) svůj první rok dospělosti a v místě rozhodně i pelichal. V roce kroužkování se zcela jistě (jako dvouletý) objevil na lokalitě v pozdějším datu (spíše až v květnu). Letos nám ale krásně předvedl, jak je schopen „usazený“ sameček (v našem případě tříletý) přispíšit natolik, aby místo „okraloval“. A velmi pravděpodobně bude úspěšný!
Starý slavík (dříve označený) se s největší pravděpodobností již nevrátí a tento rok bude v režii jeho nástupce; svádí to k domněnce – mohl by to být jeho syn? Není to vůbec vyloučeno.
Výsledek je cenný už proto, že dvouletí ptáci se mnohdy chovají jinak, ale to je opět na zcela jinou diskusi.