Dnes na blogu:

Žádné komentáře u textu s názvem Dnes na blogu:

NEJ – slavičí hlášení naší ornitologie

Konec roku už se opravdu sápe ke klice, pojďme k avizovanému vyhlášení nejzajímavějšího zpětného hlášení pro slavíka obecného pod kroužky NM PRAHA, nebo centrál na druhém konci událostí v dosahu značky. Všechny jsou zde na blogu, měli jste možnost řadu sledovat. Na čtenářský názor je již pozdě, „vítěze“ vyhlásím já. Půjde tedy o pohled subjektivní, což by na druhou stranu nemělo až tak vadit. Slavíky bádám poctivě.

Výsledek, který převyšuje ostatní, nese kroužek našeho muzea a není ani tak dávný. Značku můžeme uvést kompletní, protože již nikde nelétá a poletovat nemůže.

PRAHA N798735 27.8.2017 (1K) Buštěhrad (Kladno; St. Lepič)

Hlášení je naším nejdelším a cenné je i to, že jej dosáhl v čase ulovení dravcem adultní pták, letící k jihu podruhé.

Marrákeš, ostrov Mogador 3. září 2018

Výsledek je ozvláštněný ohromnou náhodou odečtu kroužku, který na zbytcích drobného pěvce v hnízdě zjistil kameraman, dokumentující život ostřížů jižních.

U slavíků se zdá, pokud putují při pobřeží, jako by řešili některé přelety nad hladinou a pevninu striktně nekopírovali. Za takových okolností jsou ostrůvky země možností k zastavení a odpočinku. Protože se jedná o ostříže, lze dovodit, že kořist byla chycena během přeletu.

Velký Atlas, ležící nedaleko, je frekventovaným zastávkovým místem mnoha pěvců, kteří se buď chystají k přeletu pouště, nebo opačně, kdy překážku absolvovali.

Znovu se můžeme nyní zamyslet nad směry odletu slavíků obecných z centra Evropy. Je vůbec využíván směr jižní? K návratům jistě, ale máme-li před sebou výsledek pro dospělého jedince z cesty JZ (není jediný), přinejmenším slavíci od nás upřednostňují tuto cestu.

A hlášení má další podstatnou výpověď – nebudou-li po Africe slavíci cíleně chytáni k vědeckým účelům, mnoho se dál v otázce zimování nedozvíme. Spoléhat na volně žijící predátory je během na ohromně dlouhou vzdálenost.

Přes všechno zmíněné si přeci jen závěrem lze přát více podobných ohlášení. Kdy kroužek na noze posune náměty k přemýšlení znovu o patro výš. Šance na naší (česko-moravsko-slezské) straně nadějně stoupá v podobě nejednoho nově přistoupivšího nadšence pro chytání a prozkoumávání krále ptačích zpěváků. Buďme rádi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php