II. a III. týden srpna patří k vrcholu slavičího odlétání. Zatím ovšem počasí vhledu do noci příliš nepřeje. Když nejsou vstupní bouřky, je po půlnoci mlha jak na blatech. Trpí celkový součet okroužkovaných jedinců. Nižší bude i míra probádání. Co platné, že dny jsou příjemné bez zátěže, noci nyní nepřejí. Snad se ještě podaří uvidět srpen jako v letech předešlých, chytačsky štědrý.
Jinak, samozřejmě započal průlet slavíků tmavých a končí potulky obecných, letos narozených. Ve vzduchu jsou i rodiče od zmíněných mláďat a díky zcela nové strategii se daří i tyto podchycovat kroužky. Jde o výsledek překvapivý, dosud jsem předpokládal, že jsou adulti k pobídce v noci spíše neteční. Pak tedy je dobré i sledovat výbavu těchto zkušených, pobranou na cestu.
V rákosině nyní zcela vládnou proužkovaní rákosníci, slábne průlet rákosníků velkých, přestože ještě budou. Čeká se na modráčky v druhé vlně. Opadl přílet krutihlavů, nechytají se cvrčilky, což je ovšem celkově ovlivněno nevhodnými sítěmi pro tuto skupinu ptáků.
Pravidelně loví černý čáp v potoce, už včera vypadalo, že v termice zmizí – ne, záměr přehodnotil. Chytají se tradičně mladí chřástalové vodní, alespoň se zbavím kroužků staré české výroby, ponavlékaných na uzenářském provázku a opatřených štítkem ze čtvrtky s procvaklým očkem.
Skončil výskyt modrásků bahenních, už nežijí. Jde totiž k půlce srpna a musí to tak být. Objevují se „kolibříkovité“ dlouhozobky svízelové, zřejmě na tahu do Středomoří. Na kopřivách lze vidět housenky hned několika druhů baboček. Až rozkvetou lysé ocúny, bude po všem.
Z fotek vybírám velmi častý případ útoku ze země na mladé slavíky, díváme se na výraznou příčinu ptačích ztrát.